Fantomasův úsporný balíček
Fantomas je fiktivní postava geniálního zločince.
Je vychytralý a všehoschopný padouch, geniální vynálezce využívající nejmodernější techniku, který má všude možně své spolupracovníky a nikdy nesundává svou masku.
Nad Fantomasem nikdy nemůžete vyhrát.
Toto je filmové zpracování muže, který nikdy neukáže svou skutečnou tvář.
Vraťme se ale do reality a podívejme se do tváře našeho českého Fantomase, který dokonce mění i masky a před volbami slibuje, že nezvýší daně, bude stát na straně podnikatelů a dovede tuto zemi takřka do ráje. Svoji další tvář ukázal při setkání se Sudeťáky, jinou nabízí pro jednání v Evropském parlamentu a další masku má i pro českého občana. Filmového Fantomase dovedl do absurdních rozměrů a vůbec se za to nestydí. Možná se jednou dočkáme, že nás bude přesvědčovat i o tom, že voda je suchá a oheň nepálí. Český Fantomas má prostě neskutečný rejstřík různých divadelních rolí a zásoby různých masek má nepřeberné množství. Dokáže dokonce přesvědčovat národ, že různé masky používá pro blaho lidu a státu.
Poslední úsporný balíček, který představil, je jen výsledkem dlouhodobých pokusů a omylů vlády minulé, ale především té stávající. Řekněme si otevřeně, že na velkolepý „veletrh zadlužování“ zadělávaly a zadělávají vlády, které jsou nekompetentní a utrácejí peníze občanů – daňových poplatníků i za to, co by se ve státním rozpočtu nemělo nikdy objevit, zvláště pak v situaci, kdy rozvrat veřejných rozpočtů, mandatorní výdaje a obsluha státního dluhu jsou přímo katastrofální. Dílčí výsledek hospodaření státu za I. kvartál letošního roku je přímo šokující. Za tento výsledek ale nemohou vlády předcházející, ale jednoznačně vláda stávající. Český Fantomas ale i v tomto případě má připravenou novou masku a tvrdí, že on nic, on muzikant. Staví se do role nadstranického spasitele, který chce všechny zachránit před státním bankrotem a lidi před bídou. Vykresluje v plné nahotě zoufalovou finanční situaci státní pokladny, ale současně oznamuje, že máme dost peněz na předražené a nesmyslné nákupy armádní techniky, že máme dost finančních prostředků na nové ministry, nehorázné platy poslanců, senátorů, soudců atd.
Fantomas českého politického nebe prostě rozděluje společnost na lidi a nadlidi. V této náročné operaci má podporu všech pucfleků pětikolky, které si prokrmuje dalšími funkcemi a finančními injekcemi. Téměř to vypadá tak, že stávající stav už nelze změnit a pokřivené koaliční vztahy, založené na skryté politické korupci a nepotismu, jsou vlastně normální. Vláda Fantomase si vytvořila svůj vlastní svět, který nemá s realitou nic společného. Politika cukru a biče se proměnila v sofistikované lynčování většiny národa. Fantomas s další maskou přívětivého soudce Lynče zakryje všechna svá rozhodnutí o kolektivní rozhodnutí vlády a potažmo i Parlamentu, kde má Fantomas a jeho kumpáni většinu.
Svět Fantomase a jeho družiny má ale pramálo společného s běžným životem občana.
Podívejme se nyní na skutečnou realitu.
Vláda se rozhodla snížit schodek státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy. Koaliční partneři se shodli například na škrtech na dotacích ze státního rozpočtu pro podnikatele, zvýšení daně z nemovitosti či rušení některých daňových výjimek. Kabinet svými opatřeními nepotěšil Svaz průmyslu a dopravy, malé a střední podniky, místní samosprávy, lihovarníky nebo vydavatele novin.
Návrh obsahuje opatření, jako například zvýšení daně z příjmů právnických osob o dva procentní body.
U některých položek není stále jasné konkrétní nastavení, což se týká například snížení národních dotací. Mohou tam být i položky, které by například působily na růst cen energie či významně ohrozily programy potřebné pro růst naší ekonomiky či transformační výzvy našich firem v mezinárodní konkurenceschopnosti.
Návrh na zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů nelze považovat za krok správným směrem. Pokud by k němu došlo, zaměstnavatelé tyto benefity přestanou poskytovat. Vláda by tedy žádné peníze navíc nevybrala, pouze by připravila miliony lidí o příspěvky na zdraví, pohyb nebo rekreaci. Proto je také 90 procent zaměstnanců proti tomuto návrhu.
Balíček má zvýšit odvody živnostníků. V letech 2024 až 2026 se minimální vyměřovací základ pro sociální pojištění bude zvyšovat o pět procentních bodů ročně ze současných 25 procent průměrné mzdy. Živnostníci také budou nově platit pojistné nejméně 55 procent základu daně místo současných 50 procent. Živnostníci tak příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun, v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun.
Pracovnímu trhu ani firmám rovněž nijak neprospějí další zásahy do dohod o provedení práce, jejichž využití fakticky likviduje zákazem kumulace a nutností evidence. Podnikatelé očekávají především snahu o zjednodušení pracovněprávní agendy a nikoliv vymítání veškerých modelů mimo klasických a v ČR pro zaměstnavatele velmi nákladných, pracovních poměrů.
Spotřební daň na lihoviny podle plánu vlády příští rok stoupne zhruba o 32 korun na litr etanolu, což je růst o deset procent ze současné sazby 322,50 Kč na litr. V následujících letech až do roku 2028 by měla růst o pět procent ročně. Sdělila to Unie výrobců a dovozců lihovin. Podle ní to více peněz do rozpočtu nepřinese. Podle Unie destilatérů, která sdružuje hlavně menší lihovarníky, to pak povede k rozvoji už rozsáhlého černého trhu.
Vláda se rozhodla ve svém návrhu ponechat nulovou sazbu na takzvaná tichá vína. Zároveň chce zvednout DPH z čepovaného piva z deseti na 21 procent.
Návrh vlády povede k přechodu spotřeby k nezdaněnému vínu a výsledkem bude nižší příjem státního rozpočtu. To povede k rozvoji černého trhu a dramaticky zasáhne celé odvětví. Polovina z 500 pěstitelských pálenic na území ČR bude vážně řešit ukončení činnosti. Stejné úvahy povedou bezesporu i malé řemeslné lihovary. Je to facka poctivému výrobci, přičemž černého paliče vláda vlastně plácá po ramenou.
Zvýšení DPH na léky ze současných deseti na 12 procent pocítí u volně prodejných léků pacienti, u léků na recept hlavně zdravotní pojišťovny.
U léků na předpis vyšší daň dopadne na rozpočty zdravotních pojišťoven, do nichž je stát největším přispěvatelem. U volně prodejných léčiv se zvýšení DPH projeví přímo u pacientů, protože cena pro konečného spotřebitele se skládá z ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH.
Krok vlády zvýšit DPH z deseti na 21 procent u novin, tedy na více než dvojnásobek, lze považovat de facto za ohrožení existence novin v ČR, zvláště když to bude znamenat, že sazba u tisku, ale i u časopisů, kde má vzrůst z deseti na 12 procent, bude jednou z nejvyšších v celé Evropě.
Sazba daně z nemovitosti se podle návrhu zvýší dvojnásobně. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu.
A na závěr ještě pár hřebíčků do rodinných rozpočtů. Zrušení školkovného, zhoršení podmínek stavebního spoření, zrušení výhod pro studenty, zvýšení cen za ubytování na vysokoškolské koleji, snížení valorizace důchodů, znevýhodnění předčasného důchodu a zvýšení hranice odchodu do penze atd.
Co k tomu dodat? Je to elixír záchrany státního rozpočtu namíchaný z ingrediencí získaných z mozolů řadových občanů. Genetickou výbavu politika to rozhodně nepopře. Z cizího krev neteče – to je zřejmě i heslo našeho Fantomase, kterému rozhodně v žilách lidská krev nekoluje.
Pod rouškou zákeřně naaranžovaného úsporného balíčku se skrývá mnoho tajemných nejasností a efektů. Ani v tomto směru fialový Fantomas nezklamal.
Od ledna se tak všem odběratelům elektřiny prodraží každá spotřebovaná MWh o 599 Kč. Například rodina žijící v bytě s distribuční sazbou D02d (elektřinou svítí a používá běžné spotřebiče) má roční spotřebu kolem dvou MWh. Na faktuře tak obnovení poplatků za obnovitelné zdroje pocítí zvýšením o 1198 Kč.
Více si ale připlatí rodina s vyšší spotřebou žijící v domě, která si elektřinou i ohřívá vodu. Ta spotřebuje za rok od čtyř do 5,5 MWh elektřiny, což znamená příplatek oproti letošku 2396 až 3295 Kč. Pokud si domácnost navíc elektřinou topí, její spotřeba stoupne minimálně na devět MWh ročně. Od příštího roku tak zaplatí o 5391 Kč navíc oproti letošku.
Pod praporem záchrany státní kasy má přece vláda právo vypráznit ve svůj prospěch každou rodinnou kasičku. Novodobí drábové v politickém hávu s „lidskou tváří“ chtějí přece jen naše dobro.
Pokud by se měl ohýbat hřbet podle výše platu, pak by politici zřejmě ryli rypákem o zem, ale pravý opak je pravdou. Odraný čumák má jen střední vrstva a mnoho důchodců.
Je otázkou času, jak ještě dlouho bude Fantomas v roli premiéra balamutit a ožebračovat lidi.
Úsporný balíček je cukrem pro oligarchii a bičem pro pracujícího dělníka, zemědělce, studenta, živnostníka a seniora.
A na závěr si neodpustím ještě pár satirických poznámek v duchu filozofie Karla Havlíčka Borovského. Progresivní daň z neřestí by se měla především vztahovat na naše politiky, politické neziskové organizace a nebylo by od věci i zavést přímou osobní hmotnou odpovědnost pro všechny funkcionáře rozhodující o penězích daňových poplatníků. Možná by se pak přestaly vylévat miliony do kanálů za nepotřebné vakcíny a penězovody šedé ekonomiky by rázem vyschly.
K. H. Borovský nám dává návod ke skutečnému úspornému balíčku velmi přesně:
„Ctím a podporuju všechno dobré, nenávidím a pronásleduju všechno darebné: to je moje víra.“
„Čechové platiti budou vždy jen za tolik, kolik budou mít ve svých hlavách a kapsách.“
„Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz.“
Nastal čas říkat pravdu a nalít si čistého a nezdaněného tichého vína…
Nekulova neschopnost